Урок № 53. Алгоритми опрацювання списків. Знаходження довжини списку

І. Опрацюйте теоретичний матеріал:

Інколи нам доводиться створювати програму, при цьому не знаючи що саме введе користувач, тому просто порахувати кількість значень на пальцях у нас ніяк не вийде. Для цього існує спеціальна функція:

За допомогою цієї функції ми можемо звернутись до останнього елемента списку. Для цього від довжини списку потрібно відняти 1, щоб отримати індекс останнього елемента, адже нумерація в списку починається не з 1, а з 0.

Табличних величин багато і списки це далеко не єдиний тип даних, який відноситься до послідовностей. Їх існує дуже багато, та нам потрібно знати лише деякі з них. Наприклад про кортежі.

Тобто,  на відміну від списку, кортежі можна тільки створити, та доповнювати, а от видаляти  чи змінювати елементи не можливо. Кортежі потрібно, аби тільки зберігати дані для їх подальшого використання, отже на кортежі буде витрачатись менше пам’яті та часу, це може дуже допомогти в ході роботи програми.

Ми знаємо, що списки вводяться в квадратні дужки, що стосується кортежів, то їх елементи вводяться в круглі дужки:
Назва_кортежу=(елемент1, елемент2…)
Але кортеж формується не завдяки дужкам, а саме завдяки комі, через яку перелічують всі елементи.

ІІ. Виконайте практичну роботу (учням у яких немає можливості працювати з Python на комп’ютері можна складати програми у зошиті і надсилати для перевірки фотокопії своїх робіт). Для виконання практичної роботи можете використати онлайн систему https://techarge.in/online-python-compiler/:

Завдання 1. Створіть список А з елементів 3.5, 2.8, ‘abc’, [2, 3, False]. Визначте довжину списку за допомогою функції len().

Алгоритм роботи

 1. Відкрийте середовище програмуванн IDLE. Створіть новий файл.
 2. Створіть список А (перерахуйте в квадратних дужках всі його елементи).
  A = [ 3.5, 2.8, ‘abc’, [ 2, 3, False]]
 3. Створіть змінну length, за допомогою якої буде визначено довжину цього списку. (використайте функцію len())
  length = len(A)
 4. Виведіть на екран змінну length. (використайте функцію print())
  print(“length = “, length)
 5. Збережіть програму у своїй папці із назвою Завдання_1. Протестуйте її.

Завдання 2. Створити кортеж з елементами: 14, 107, «Київ», «Театральна», 21. Визначити елемент, який розташований на другій позиції, зробити зріз елементів з нульової до другої позиції включно, визначте довжину кортежу.

Алгоритм роботи

 1. Відкрийте середовище програмуванн IDLE. Створіть новий файл.
 2. Створіть кортеж а (перерахуйте через кому всі його елементи).
 3. Виведіть на екран елемент, який розташований на другий позиції. (для виведення на екран використайте функцію print(), для звернення до елемента вкажіть його індекс в квадратних дужках)
 4. Виведіть на екран зріз елементів з 0 до 2 позиції. (для зрізу елементів вкажіть в квадратних дужках через двокрапку індекси елементів, для яких робимо зріз)
 5. Виведіть на екран овжину списку а. (використайте функцію len())
 6. Збережіть програму у своїй папці із назвою Завдання_2. Протестуйте її.

ІІІ. Домашнє завдання:

Завдання 1.  Створіть список С з елементів 0, 3, 2, 4, 7. Визначте довжину списку за допомогою функції len().
Завдання 2. Створіть програму мовою Python. На вході маємо цілочислений список, що вводить користувач. Программа повинна піднести кожен елемент до квадрату та вивести новий список і визначити його довжину.

Створені програми надішліть на перевірку у електронний щоденник або на електронну пошту kybedu@gmail.com (в темі повідомлення вкажіть своє прізвище, ім’я, клас)

IV. Додатковий матеріал:

Списки у Python:

Робота зі списками у Python: