Урок № 49. Інтерфейс користувача на мові Python. Створення вікон та налаштовування їх властивостей

І. Опрацюйте теоретичний матеріал:

Кожна програма, має свій інтерфейс. Ви вже знаєте, що інтерфейс – це сукупність засобів і правил, що забезпечують взаємодію пристроїв обчислювальної системи або програм. Існує 2 види інтерфейсу програм: командний та графічний. Що стосується командного інтерфейсу, то взаємодія користувача та комп’ютера відбувається за допомогою команд, які користувач вводе в командний рядок з клавіатури. А от графічний інтерфейс є більш зручнішим для користувача, адже взаємодія відбувається за допомогою кнопок, полів, та інших елементів управління.
Мова Python більше орієнтована на командний інтерфейс, але в ній існує спеціальний модуль за допомогою якого можна створити інтерфейс користувача.
Модуль, який нам знадобиться для створення графічного інтерфейсу, програми називається tkinter. За допомогою цього модуля можна виконувати як окремі графічні побудови, так і створити повноцінний графічний інтерфейс користувача. Отже, перший рядок коду в нашому новому файлі буде завжди виглядати так:
from tkinter import *
Після підключення модуля, створимо вікно. Для створення вікна використовується функція Tk(), але, так як таких вікон можна створити нескінченно багато, то кожному вікну присвоюється певне ім’я:
назва_вікна=Tk()
І ще дуже важлива річ: після створення вікна та його елементів управління потрібно вказати інтерпретатору, що ми закінчили працювати з вікном за допомогою метода mainloop(). Застосовується він так:
назва_вікна.mainloop()
Приклад програми з використанням вікна:

from tkinter import * # підключення модулю
Window1=Tk() # створення вікна
Window1.mainloop() # закінчення роботи з вікном

Після запуску наше вікно виглядає так:

Тепер ви знаєте як створити вікна за допомогою модуля tkinter. А зараз попрацюємо з налаштовуванням їх властивостей. До основних властивостей вікна належать:

title(“Заголовок”) – заголовок вікна. За замовчуванням заголовок вікна «tk»;
minsize(x,y) – мінімальний розмір вікна у пікселях, x- ширина, y – висота. Якщо не встановити цю властивість, то вікно не матиме обмежень у зменшенні;
maxsize(x,y) – максимальний розмір вікна у пікселях, , x- ширина, y – висота. Якщо не встановити цю властивість, вікно може приймати повні розміри екрану користувача;
geometry(“400×200+450+150”) – розміри та положення вікна відносно розширення екрана у пікселях. 400 – ширина, 200-висота, 450- відстань від лівого краю екрану, 150 – відстань від верхнього краю екрану. Параметри відступу (відстань від лівого краю екрану та відстань від верхнього краю екрану) не є обов’язковими, вони додаються за бажанням. 
Зверніть увагу! Всі числа були введені як приклад;
resizable(x,y) – чи може користувач змінювати розміри вікна і на скільки: x – ширина, y – висота. Для заборони змінення розмірів вікна замість параметрів встановити нулі.

Це основні властивості, які ви будете використовувати у навчанні для створення простих проектів за допомогою мови програмування Python. До вікна вони застосовуються таким чином:
назва_вікна.властивість(параметри)
Але наприклад, для того, щоб застосувати певний колір фону нашого вікна виконується інша конструкція:
назва_вікна[“bg”]=“колір”
Bg скорочено від background (фон), а параметром є назва кольору на англійській мові взята в лапки.
Ну ось і все, що вам потрібно знати на цьому етапі. Ну а тепер, давайте розглянемо приклад завдання. Отже, завданням буде: створити вікно світло-блакитного кольору зі сталими розмірами: ширина 600, висота 500 та з заголовком «Моє перше вікно».
Код даної програми буде виглядати наступним чином:

from tkinter import * # підключення модулю
My_window=Tk() # створення вікна
My_window.title(“Моє перше вікно”)
My_window.geometry(“600×500”)
My_window.resizable(0,0)
My_window[“bg”]=”light blue”
# встановлення властивостей вікна
My_window.mainloop()

А ось так виглядатиме готове вікно:

ІІ. Домашнє завдання: опрацюйте по підручнику параграф 51, виконати використовуючи онлайн систему або в зошиті завдання, що задані в інструкційні картці

Виконане завдання відправити електронною поштою на адресу kybedu@gmail.com (при відправленні в темі повідомлення вказати своє прізвище, ім’я, клас)